Vážení zákazníci, máte potíže s ověřením věku? Volejte nám na číslo 602 813 268! Rádi Vám poradíme a vše vyřešíme k Vaší spokojenosti. Děkujeme Vám. 

5/ Jak kouřit doutník

doutníky - do článku

 

Bezprostředně poté, co si doutník zapálíte, je vhodné nechat ho chvíli (30 vteřin) odpočinout. Doutník srovná hoření a ochladí se.

Kouř z doutníků se obvykle nevtahuje do plic. Okamžik si kouř podržte v ústech a zvolna ho vypusťte. Největší požitek Vám přinese průchod kouře přes horní patro a následné vyfouknoutí dýmu nosem.

Pomalu a lehce z doutníku potahujte, jednou za minutu bohatě stačí, aby Vám nezhasl. Rychlým a silným tahem se doutník přehřívá a zapařuje. Tím se kazí jeho chuť, která je pak kysle trpká. chutná trpce.

Dlouhý popel na doutníku napomáhá ochlazovat kouř a tím i celý doutník. Zbytečně se ho nezbavujte, popel v délce by měl na doutníku aspoň dva centimetry by měl na doutníku dobře držet. Popel elegantně odstraníte položením celého těla doutníku z mírné výšky na popelník. Když popel neodpadne, kuřte klidně dál.

Nepravidelně hořící doutník, otočte pomaleji hořící stranou směrem dolů. Doutnání tam najde více kyslíku a hoření se srovná. Když to nepomůže, tak špatně hořící stranu, podržte nad plamenem, ale nedotýkejte se ohněm doutníku. Využívejte jen žár.  

Doutník Vám může i zhasnout, potom z něj odstraníte veškerý popel, profouknutím pročistíte doutník od nečistot a znovu zapálíte.

Opětovně zapálit doutník lze jen poměrně krátkou dobu (30 minut), nikdy nesmí zcela vychladnout. Usazené a znovu zapálené zplodiny z hoření nebudou mít právě lahodnou chuť.

Většinou se doutníky kouří jen do dvou třetin své délky, poslední třetina doutníku má sloužit jen k ochlazení kouře a zachycení kondenzátu vznikajícího při kouření. Ale pokud Vám doutník přestane chutnat již o něco dřív, tak ho klidně odložte. A i naopak, jestli Vám to vyhovuje, kuřte i tu poslední třetinu. Já osobně kouřím tuto porci doutníku nejraději (už je to skutečně hodně výživné). Ale kuřte doutník jen tak dlouho, dokud ho můžete elegantním způsobem držet mezi prsty.

Doutník v popelníku nezamačkávejte, nebylo by to estetické ani příliš funkční a moc příjemně by to taky nevonělo. Doutník odložte a v popelníku nechte samovolně vyhasnout.

Prstýnek není nutné před kouřením z doutníku odstranit. Někdy je to dokonce hodně obtížné, protože je velmi těsný a příliš pevně slepený. Když se doutník rozhoří, prstýnek se většinou trochu uvolní a jeho odstranění je snazší. Hlavní je nepoškodit krycí list, tak sundávejte opatrně.